čagas sēne

Kas ir Čagas sēne un kādas ir tās ārstnieciskās īpasības?

Sēnes augļķermeņa svars var sasniegt līdz pat 3 kg. Tas var augt uz koka vairākas desmitgades, ietekmējot bojātās mizas vietas. Čagas Sporas veido neproporcionālas formas izaugumus. Tiem ir tumša nokrāsa, uz virsmas ir daudz plaisu un gaišu vēnu. Ar katru gadu sēne pietuvojas ar vien tuvāk un tuvāk stumbram, kā rezultātā koks pamazām iet bojā. Sēņu izaugumus ir iespējams sastapt gandrīz jebkurā mežā, bet vis izplatītākā vieta, kur tos var ieraudzīt ir bērzu birze. To vāc dažādos gadalaikos, galvenais to ir noņemt no dzīva, nevis miruša koka. Savācot no mirušiem kokiem, sēnei nebūs vēlamās pozitīvās ietekmes uz organismu, jo sastāvā esošo vērtīgo komponentu aktivitāte būs niecīga. Optimālā čagas uzglabāšanas metode ir to izžāvēt un sasmalcināt gabalos. Čagas ietekme uz cilvēka organismu ir neeaprakstāma. Jau no seniem laikiem tiek uzskatīts, ka čaga palīdz tikt galā ar simtiem dažādu slimību. 

Čagas sastāvs

Čagas sastāvā ir ļoli liels dabīgo skābju, sveķu, vitamīnu un minerālvielu skaits! Sēnes sastāvā praktiski nav tauku (mazāk par 1 g uz 100 g ēdamās daļas),  100 g produkta satur tikai 20 kcal.

Produkta sastāvā ir sekojošas vielas:

  1. Alkaloīdi,
  2. Tanīni,
  3. Etiķskābe,
  4. Flavonoīdi,
  5. Fenoli,
  6. Lignīns,
  7. Skudrskābe,
  8. Fitoncīdi,
  9. Sterīni,
  10. Vīnskābe
  11. Melanīns,
  12. Polisaharīdi,
  13. Skābeņskābe.

Tanīniem, ar kuriem sēne ir bagāta, ir hemostatiska un pretiekaisuma iedarbība. Organisko skābju komplekss palīdz normalizēt skābju-bāzes līdzsvaru, un fitoncīdi aizsargā organismu no mikrobiem un vīrusiem. Sastāvā esošais lignīns labvēlīgi ietekmē nieru darbību, melanīns paātrina vielmaiņu, bet polisaharīdi uzlādē ar enerģiju un atjauno spēkus. 

Flavonoīdi ir noderīgi, jo tiem ir pretsāpju un diurētiska iedarbība, tie izvada žulti un mazina iekaisumu. Bērzu sēnē esošās šķiedras normalizē gremošanas procesus, alkaloīdi normalizē asinsspiediena līmeni un mazina spazmas. Produkts ir noderīgs tā izteikto pretmikrobu un pretaudzēju īpašību dēļ. To lieto dažādu bīstamu slimību simptomu mazināšanai, un to plaši izmanto svara zaudēšanai un pašsajūtas uzlabošanai.

Čagas ārstnieciskās īpašības

Regulāras bērzu sēnes lietošanas priekšrocības ir pozitīva ietekme uz nervu sistēmu, tonizējoša iedarbība, aizsardzība pret vēža šūnu vairošanos, kaitīgo vielu, tostarp smago metālu, izvadīšana un kuņģa-zarnu trakta darbības normalizēšana. Ieteicams zobu problēmu (stomatīta, periodonta slimību), miega traucējumu, depresijas, polipu un gastrīta ārstēšanai. Sēņu dzēriens atjauno ķermeni, normalizē endokrīnās sistēmas darbību.

Galvenās noderīgās īpašības ir šādas:

  1. Cukura līmeņa regulēšana asinīs;
  2. Aizsardzība pret infekcijām;
  3. Zarnu mikrofloras atjaunošana;
  4. Iekaisuma procesu likvidēšana;
  5. Ātra brūču dzīšana;
  6. Asinsvadu sieniņu nostiprināšana;
  7. Asins sastāva atjaunošanas paātrināšana;
  8. Elpošanas sistēmas normalizācija;
    spiediena (arteriālā un asins) stabilizācija.

Dažādi čagas uzlējumi un novārījumi ir lieliska daudzu bīstamu slimību profilakse. Tie efektīvi pasargā no psoriāzes, cirozes, patoloģiskām kuņģa gļotādas izmaiņām, dziedzeru bojājumiem, nieru iekaisuma un paaugstināta asinsspiediena. Čaga ir lielisks produkts tiem cilvēkiem, kuri vēlas zaudēt lieko svaru. Pateicoties aminoskābju, minerālvielu un organisko skābju saturam, tiek paātrināta vielmaiņa. 

Kā sagatavot un lietot Čagas tēju

čagas dzēriens

Lai pagatavotu veselīgu tonizējošu dzērienu, jums būs nepieciešami 0,5 litri silta ūdens un 50 g apstrādātas auga massas. Čagas sēne tiek aplieta ar ūdeni un uzglabāta vismaz 1 dienu. Dzēriena pagatavošanai vislabāk izmantot keramikas trauku vai burkas. Pēc tam iegūtais šķidrums ir jānokāš caur marlīti un tas ir gatavs lietošanai. Iegūtie 0,5 litri tējas pirms dzeršanas ir nedaudz jāsakrata. Optimālā dzēriena deva ir 200 ml 2 reizes dienā mēneša vai divu laikā, tad ir jāizdara neliels pārtraukums. Ieteicams to dzert pirms galvenajām ēdienreizēm. Atlikušais tilpums jāuzglabā vēsā vietā.

Autors: Ivars Mozmačs

Dabīgo rotu veikals