Lielā nātre (Urtica dioica) ir daudzgadīgs nātru dzimtas lakstaugs. Tā ir viena no vislabāk zināmām nātru ģints pārstāvēm. Lielās nātres dabiskā izplatības vieta ir Eiropa, Āzija, Ziemeļāfrika un Ziemeļamerika. Nātre aug galvenokārt mērenā klimatā un parasti sastopama mežu izcirtumos, gravās, pļavās, dārzos, bet visbiežāk tā aug blakus cilvēkiem. Lielajai nātrei uz lapām un stublājiem ir dzeļmatiņi, kas, nonākot saskarē ar cilvēku vai citiem dzīvniekiem, injicē ādā histamīnu un citas ķīmiskas vielas, radot dedzinoši sāpīgas sajūtas.
Senajos laikos nātres, kuras auga mājas pagalmā, netika nogrieztas, jo cilvēki uzskatīja, ka nātrei piemīt maģiskas spējas māju pasargāt no ļaunajiem gariem, iebrucējiem un nelabas acs. Šiem pašiem mērķiem tika adītas nātru slotas un izgatavoti dažādi aizsardzības amuleti. Mūsdienās daudzās pasaules valstīs joprojām tiek svinēti Nātres svētki.
Sensenas leģendas vēsta, ka cilvēks, kurš sevi nopērs ar nātrēm, uz visu gadu iegūs možu garu, stipru veselību, veiksmi dažādos darbos un panākumus mīlestībā. Tiek uzskatīts, ka nātre nodod cilvēkam gadu gaitā uzsūkto zemes spēku un enerģiju un cilvēku uzlādē gan fiziski, gan garīgi.
Nātres ārstnieciskās īpašības
Nātre satur ļoti lielu daudzumu dažādu labvēlīgu un ārstniecisku elementu. Tie ir vitamīni – A, C, K, B1, B2, B3, makro- un mikroelementi – varš, dzelzs, kalcijs; kā arī urticīna glikozīds, karotinoīdi; hlorofils, silīcijs, gallijs, pantotēnskābe un skudrskābe; tanīni, flavonoīdi, gumija, holīns, fitoncīdi, histamīns, olbaltumvielas, ciete. Nātre ir ļoti vērtīgs multivitamīnu augs: tās lapas satur divreiz vairāk askorbīnskābes nekā upeņu ogas, un karotīna saturs tajās ir lielāks nekā burkānos, smiltsērkšķos un skābenēs.
Šī auga ārsnieciskās īpašības jau izsenis tiek izmantotas medicīnā. Nātre kā ārstniecisks augs ir pazīstama jau kopš 17. gadsimta. To lieto aknu un žults ceļu slimību, anēmijas, asiņošanas, menstruālo traucējumu, hemoroīdu, cukura diabēta, epilepsijas, aptaukošanās, drudža ārstēšanā. Sakņu novārījumu var dzert kā attīrošo līdzekli pūtītēm, furunkuliem un izsitumiem uz ādas. Spēcīga lapu infūzija ir lielisks līdzeklis pret čūlām, apdegumiem un mazām brūcēm. Pret sāpēm mugurā un locītavās iesaka pēršanos ar nātru slotiņām. Kaltēto nātru lapu pulvēris lieliski palīdzēs sadziedēt jebkāda veida furunkulus un citas ādas slimības. Mūsdienu ārsti ir pierādijuši, ka nātres darbojas kā dabīgs afrozodiaks. Daudzas vielas, ko mēs saņemam kopā ar šo augu pārtiku un dzērieniem, ir līdzīgas hormoniem, kas var stimulēt seksualitāti.
Nātru preparāti nav ieteicami cilvēkiem, kuri cieš no varikozām vēnām un tromboflebīta, jo šis augs stipri sabiezē asinis. Grūtnieces nekādā gadījumā nedrīkst lietot nātru preparātus, jo tie var izraisīt kontrakcijas un priekšlaicīgas dzemdības.
Nātre kā pārtikas produkts
Nātrē esošie vitamīni jebkuru ēdienu padarīs par daudz veselīgāku un garšīgāku. Jau no seniem laikiem cilvēki nātres izmanto dažādu gardu zupu un salātu pagatavošanā. Ēdiena pagatavošanā iesaka svaigas nātru lapas, kuras ir novāktas laika periodā no Maija līdz Jūlijam. Žāvēt nātres ir ieteicams vēdināmā telpā, pasargājot tās no tiešiem saules stariem. Vārot zupas, nātres ir ieteicams pievienot pēdējās, jo augsta temperatūra iznīcina nātres ārstnieciskās īpašības. Lai nātri varētu izmantot ēdiena gatavošanā, to ir jānomazgā un jāiemērc verdošā ūdenī, vārot vismaz 3 minūtes. Pēc novārīšanas to var noskalot un droši izmantot ēdiena pagatavošanā, nebaidoties no tā, ka tā apdedzinās.
Ēdienu receptes no nātrēm
Nātru zupa
- Kartupeļi – 3-5 gab.
- Nātrez – 300 g
- 2 vārītas olas
- Zaļie sīpoli, pētersīļi, dilles – 100 g
- Augu eļļa – 3 ēdamk.
- Sāls, garšvielas, skābais krējums – pēc sajūtām.
Pievienojiet sasmalcinātus kartupeļus un vāriet, līdz tie ir mīksti. Pievienojiet sasmalcinātus zaļumus un vāriet ne vairāk kā 5 minūtes. Pievienojiet novārītas nātres. Pievienojiet sāli, eļļu un garšvielas. Pasniedzot šķīvim pievieno karoti skāba krējuma.
Nātru boršča zupa
- Gaļa – 400 g
- Kartupeļi – 3-5 gab.
- Sīpoli – 1 gab.
- Burkāni – 1 gab.
- Bietes – 1 gab.
- Tomāti – 2 gab.
- Bulgāru pipari – 1 gab.
- Nātre, spināti un skābenes – katrs 200 g
- Pētersīļi, dilles, sāls, garšvielas – pēc sajūtām
- 2 Olas, ķiploki un skābais krējums pēc sajūtām
Gaļu vāra līdz tā paliek mīksta 3 litros ūdens. Pēc tam to izņem, sagriež un pievieno atpakaļ buljonam. Pievienojiet sasmalcinātus kartupeļus. Smalki sagrieziet sīpolus, bietes un burkānus, sautējiet tos pannā apmēram 10 minūtes. No tomātiem noņemiet miziņas, sagrieziet tos, pievienojiet dārzeņiem un sautējiet tos uz lēnas uguns, līdz tie pārvēršas par biezeņa masu.
Piparus sagrieziet sloksnēs, pievienojiet biezenim, samaisiet un sautējiet vel pāris minūtes. Kad kartupeļi ir mīksti, pievienojiet sautētos dārzeņus un garšvielas. Vāra uz lēnas uguns pāris minūtes, pārkaisa ar sāli un pipariem. Pasniedzot šķīvī, ielieciet pusi vārītas olas, smalki sagrieztu ķiploka daiviņu un karoti skāba krējuma.
Nātru sacepums
- Rīsi – 50 g
- Nātre – 700 g
- Sviests – 100 g
- Milti – 150 g
- Piens – 300 ml
- Siers – 50 g
- Olas – 3 gab.
- Sāls un garšvielas pēc sajūtām
Dziļā pannā eļļā apcep miltus līdz tie paliek zeltaini brūni. Pievienojiet iepriekš vārītus rīsus un sasmalcinātas nātres, samaisiet un sautējiet uz lēnas uguns 5 minūtes. Ielejiet pienu, nepārtraukti maisot pannas saturu. Pievienojiet sāli un garšvielas, samaisiet visu un nedaudz atdzesējiet. Olas sakuļ ar rīvētu sieru un pievieno sautējumam. Pēc tam visu ieliek trauciņā un liek cepeškrāsnī.
Ravioli ar nātrēm un šampinjoniem
- kartupeļi – 2 gab.
- Sīpoli – 1 gab.
- Šampinjoni – 200 g
- Nātre – 300 g
- Ola – 1 gab.
- Olīveļļa – 2 ēdamkarotes
- Sāls, garšvielas – pēc sajūtām
Sijātajiem miltiem pievieno viegli sakultas olas, sviestu, ūdeni un sāli un samaisa. Mīciet mīklu līdz tā paliek stingra, ietiniet pārtikas plēvē un ievietojiet ledusskapī uz pus stundu. Vāriet kartupeļus, atdzesējiet tos, pēc tam samīciet, lai izveidotos biezenis. Smalki sagrieziet sīpolu un šampinjonus, sautējiet tos pannā augu eļļā apmēram 10 minūtes. Pievienojiet sasmalcinātas nātres un sautējiet maisījumu uz lēnas uguns ne ilgāk kā 3 minūtes. Bļodā pievienojiet kartupeļus, olu un atdzesētas sēnes ar nātrēm, sāli un garšvielas. Mīklu plāni izrullē un izgriež aplīšus un uzliek uz tiem pildījumu, ietin un saspiež malas. Izžāvējiet ravioli un pēc tam vāriet verdošā sālsūdenī līdz tie uzpeld.
Seko mums arī facebook !
Ieskaties mūsu preču katalogā un atrodi fantastiskas dāvanas sev un saviem tuviniekiem !