10 ārstnieciskas Jāņu zāles veselībai

10 ārstnieciskas Jāņu zāles Veselībai

Jau no seniem laikiem tiek uzskatīts, ka Jāņu naktī noplūktām zālēm piemīt maģisks un dziedniecisks spēks. Tās ne tikai tiek iepītas skaistos vainagos, bet arī tiek izmantotas kā māju dekorēšanas elements. Šajā rakstā mēs pastāstīsim par 10 populārākajām Jāņu zālēm, kuras ar savām dziednieciskajām īpašībām spēs Jums uzturēt spēku, možumu un stipru imunitāti visa nākamā gada garumā.

Lielākā daļa ārstniecisko augu, savas ārstnieciskās īpašības uzkrāj tieši ziedēšanas laikā. Jau no izseniem laikiem cilvēki zināja, ka spēcīgākās ārstnieciskās īpašības piemīt zālītēm salasītām tieši Vasaras saulgriežu laikā. Lai arī Jāņu dziesmās dzied par augu vākšana agrā rīta rasā, tos tomēr ieteicams vākt sausā laikā.  Ievāktos augus nedrīkst saspiest, tos vēlams likt un kaltēt grozos, kastēs vai auduma maisiņos, bet nekādā gadījuma – plastmasas maisiņos.

Žāvēšana ir viens no plašāk izmantojamiem paņēmieniem ārstniecisko zāļu saglabāšanai – ar žāvēšanas palīdzību augi tiek atbrīvoti no mitruma, līdz ar to pārtraucot visus bioķīmiskos procesus augā un saglabājot tajā esošās bioloģiski aktīvās vielas.

Vairumu ārstniecisko augu var žāvēt parastos apstākļos, žāvēšanai izmantojot māju bēniņus, skārda jumtus, kas labi sasilst, šķūņus un nojumes, istabas un palodzes. Augus plānā kārtā jāizber uz avīzes vai audekla un jāžāvē, sargājot no tiešas saules iedarbības un mitruma.

Pēc žāvēšanas augus vēlams ievietot audekla vai papīra maisiņos, skārda kastītēs vai stikla traukos un glabāt sausās, tumšās vietās

Populārākās un vērtīgākās Jāņu zāles, kuras palīdzēs tikt vaļā no dažādām slimībām un stiprinās imūnsistēmu visam gadam:

1. Asinszāle

Asinszāles dziednieciskās īpašības

Asinszāles tēja palīdz atslābināt žultsceļu, asinsvadu, zarnu trakta un urīnceļu gludo muskulatūru, kas atvieglo žults izdalīšanos un samazina tās uzkrāšanos žults pūslī. Augu pielieto mutes dobuma iekaisumu, stomatīta, strutaina ostīta, apdegumu, inficētu brūču, abscesu gadījumos.

Nesenākā pagātnē asinszāles tēja arvien vairāk kļuvusi pazīstama kā līdzeklis pret depresiju.

2. Sarkanais āboliņš ( Pļavas )

Sarkanā ābooliņa tēja

Pļavā jau zied sarkanais āboliņš. Tā ziedi uzlabo atmiņu, palīdz pret sklerozi, jo uzlabo asinsvadu sieniņu elastību jeb, kā tautā saka, mazina pārkaļķošanos.. Sarkano āboliņu izmanto kā atkrēpotāju līdzekli pie garā klepus. Tas novērš drudzi, palīdz pret saaukstēšanās slimībām, bronhiālo astmu, bronhītu, aizdusu. Šis burvīgais augs palīdz novēst galvas reiboņus un mazasinību 

3. Raudene

Raudenes ārstnieciskās īpašibas

Viena no efektīvākajām raudenes ārstnieciskajām īpašībām ir spēja normalizēt un uzlabot gremošanas sistēmas darbību. Raudenes novārījumus un tējas lieto gan tautas, gan netradicionālajā medicīnā zarnu atonijas, gastrīta, kolīta, meteorisma, vēdera spazmu, aizcietējumu un caurejas gadījumā. Raudenes sastāvā esošās vielas veicina kuņģa sekrēciju un uzlabo zarnu peristaltiku. Raudenes tēja vai novārījums ir labs temperatūru pazeminošs līdzeklis gripas un saaukstēšanās gadījumā. Raudenes spēcīgais aromāts un garša veicina elpceļu atttīrīšanos.

4. Pelašķis

Pelašķu ātstnieciskās īpašības

Pelašķis – brīnumlīdzeklis pret visām kaitēm! Ļaudis  to izmanto kopš senseniem laikiem tā četru galveno īpašību dēļ.

1) Saaukstēšanās, iesnu un klepus ārstēšanai 2) Pretiekaisuma, baktericīdo un antialerģisko īpašību dēļ pelašķu sula ir labs asiņošanas apturētājs. Ja brūce asiņo, saberž pirkstos pelašķa lapiņas vai ziediņus, lai veidojas putriņa, un liek uz brūces 3) Apetītes rosināšanai un gremošanas veicināšanai, sakārtojot zarnu darbību un stabilizējot mikrofloru 4) Organisma, tostarp asiņu, attīrīšanai, dzelzs satura palielināšanai asinīs.

Ārstniecībā var izmantot gan ziedus, gan lakstus. No tiem gatavo tēju, spirta vai eļļas izvilkumu, ziedi, kā arī svaigu sulu.

5. Gaiļbiksīte

Gaiļbiksīšu tēja

Gaiļbiksītes  satur daudz A un C vitamīna (citviet literatūrā rakstīts, ka satur arī E vitamīnu), saponīnu, miecvielas, flavonoīdus, ēteriskās eļļas un organiskās skābes.  Ziedos visu šo aktīvo vielu ir vairāk kā saknēs, taču visas auga sastāvdaļas ir izmantojamas. 

To lieto galvenokārt kā atklepošanas līdzekli, taču tam ir arī citi pielietojumi – pret migrēnu, podagru, reimatismu un bezmiegu. Citā literatūrā rakstīts, ka gaiļbiksītes lieto arī hronisku vēdera aizcietējumu gadījumos, arī kā urīnu dzenošu līdzekli. Augam ir vāji nomierinošs un iemidzinošs iespaids. Turklāt tautas medicīnā gaiļbiksītes lieto neiralģiju, neirožu, menstruālā cikla nojukšanas gadījumos, pie klimaksa sarežģījumiem

6. Rudzupuķe

rudzupuķu ārstnieciskās īpašības

Rudzupuķu sastāvā ietilpst glikozīdi, krāsvielas, cianīns, pelargonīns, cikorīns, centaurīns, miecvielas, rūgtvielas, olbaltumvielas, minerālvielas, salonīni. Tāpat rudzupuķes satur serpantīnu, lohnerīnu, aimalicīnu, vinblastīnu, vinkamīnu, vinkristīnu, leirozīnu, A vitamīnu, C vitamīnu, karotīnu, rutīnu un cukurus. 

Rudzupuķu uzlējums noder pie nieru iekaisumiem un hroniskām nieru kaitēm, urīnpūšļa un urīnceļu iekaisumiem, saaukstēšanās gadījumos, pret tūsku, nierakmeņiem, blefarītu, konjuktivītu, uretrītu, cistītu, pielītu, aknu saslimšanām, kā arī pie redzes pasliktināšanās,malārijas gadījumā un kā dezinficējošs, pretiekaisuma līdzeklis. To var lietot gan iekšķīgi gan arī komprešu veidā. Nevar nepieminēt arī rudzupuķu attīrošās īpašības. Tieši tāpēc šis augs aktīvi tiek lietots novājēšanai. rudzupuķu uzlējums ne tikai izvada no organisma lieko šķidrumu, bet arī veicina tauku dedzināšanu.

7. Vīgrieze

Senatnē vīgriezes izmantoja, lai aromatizētu vīnu, alu un etiķi. Ziedus pievienoja augļu biezeņiem un ievārījumiem, piešķirot tiem mandeļu piegaršu. Žāvētus ziedus izmantoja kā garšvielu, no saknēm ieguva dabisku melnu krāsu dzijas un ādu krāsošanai.

Vīgriezes ziedu uzlējumu lieto medicīnā kā nomierinošu, pretiekaisuma, pretdrudža un sviedrējošu līdzekli. Ar to ārstē bezmiegu, galvassāpes, reimatismu, savukārt vīgriezes uzlējuma peldes dziedē dažādas ādas slimības. Tām ir nomierinoša un atslābinoša iedarbība.

8. Ugunspuķe jeb Ivan chaj

Augam raksturīgs augsts makro un mikro elementu saturs – 100 gramos zaļās masas ir 2,3 mg dzelzs, 1,3 mg niķeļa, 2,3 mg vara, 16 mg mangāna, 1,3 mg titāna, 0,44 mg molibdēna un 6 mg bora), kā arī ievērojams daudzums kālija, nātrija, kalcija un magnija. Tāpat 100 grami auga satur 200-400 mg askorbīnskābes( kas ir 5-6 reizes vairāk kā citronos, 3 reizes vairāk kā apelsīnos un tikpat daudz, cik upenēs), kā arī daudzus B grupas vitamīnus. Ugunspuķes tēja ne tikai lieliski mazina slāpes, sakārto zarnu trakta darbību un ir viegli nomierinošs līdzeklis, bet arī:

  • ir spēcīgs pretiekaisuma līdzeklis;
  • paaugstina darba spējas, noņem nogurumu (viegs uzlējums);
  • nomierina, palīdz iemigt, mazina stresu un depresiju (koncentrētāks uzlējums);
  • normalizē asinsspiedienu un mazina galvassāpes;
  • uzlabo kuņģa-zarnu trakta darbību;
  • stiprina imūnsistēmu un mazina iekaisuma procesus;
  • lieliski palīdz pie prostatas problēmu risināšanā (šai problēmai vēl efektīgāk līdz ugunspuķes radinieces – sīkziedu kazrozes (Epilobium parviflorum) fermentētas lapas un dzinumi).

9. Kumelīte

kumelīšu tēja

Kumelīšu ziedi ir bagāti ar ēterisko eļļu, kas tad arī nosaka šīs drogas galvenos efektus – pretiekaisuma, antialerģisko un antiseptisko iedarbību. Pārējās kumelītes sastāvā esošās vielas nodrošina vēl citus efektus – pretsāpju, nomierinošu, pretkrampju, mīkstinošu un sviedrējošu iedarbību. Kumelīšu ziedu uzlējumu lieto pret zarnu spazmām, gāzu uzkrāšanos zarnu traktā, žults sekrēcijas veicināšanai un kā urīndzenošu līdzekli nieru slimību ārstēšanai. Ārīgi kumelīsu ziedu uzlējumu izmanto iekaisuša kakla skalojumiem, kompresēm acu iekaisuma gadījumos, ar to mazgā galvu, lai stiprinātu matu saknes un uzlabotu galvas ādas veselību. Kumelīšu ziedi ir viena no populārākajām ikdienas tēju sastāvdaļām.

10. Raspodiņš

Raspodiņa jeb rasaskrēsliņa laksti ir sena un ļoti populāra droga ar daudzveidīgu darbību – pretiekaisuma, savelkošu, antiseptisku, asiņošanu apturošu, brūces dziedējošu. Lakstu uzlējumu lieto pret kuņģa un zarnu iekaisumu, caureju, sāpēm mazā iegurņa rajonā, pret pārmērīgu menstruālo asiņošanu, bet uzlējuma komprešu lietošana ārīgi palīdz mazināt acu iekaisumu, dziedē ādas izsitumus, apdegumus un citas brūces.

Ieskaties arī mūsu preču katalogā un atrodi antrodi fantasiskas dāvanas sev vai kādam sev tuvam cilvēkam svētkos 🙂 !