Akupresūra ir sena dziedināšanas metode, kuras pirmssākumi ir meklējami senajā, tradicionālajā Ķīniešu medicīnā. Akupresūra sevī ietver manuāla spiediena izveidošanu uz konkrētiem ķermeņa punktiem, lai veicinātu relaksāciju, mazinātu sāpes un veicinātu ķērmeņa dziedniecību. Akupresūras masāžas teorija ir balstīta uz meridiānu esamību. Meridiāni ir ceļi, pa kuriem plūst dzīvībai svarīga enerģija, kas pazīstama kā Qi vai Chi enerģija.
Saskaņā ar tradicionālo Ķīniešu medicīnu, ķermeņa vitālā enerģija cirkulē pa šiem meridiāniem, savienojot dažādus orgānus un sistēmas. Ja Qi plūsmā ir nelīdzsvarotība vai bloki, tas var izraisīt fizisku vai emocionālu diskomfortu, gan fiziskas, gan garīgas saslimšanas. Akupresūras mērķis ir atjaunot enerģijas līdzsvaru, stimulējot vai atbloķējot šos enerģijas ceļus, izdarot spiedienu uz konkrētiem punktiem, ko bieži dēvē par akupunktiem.
Šie akupresūras punkti atrodas uz 12 dažādiem meridiāniem, kuru enerģija, plūstot pa tiem, savieno konkrētus ķermeņa orgānus. Piespiežot ar pirkstiem vai specializētiem instrumentiem, akupresūras speciālisti var palīdzēt atbrīvot spriedzi, uzlabot asinsriti un atjaunot ķermeņa dabiskos dziedināšanas mehānismus.
- Punkta iesildīšana – ar īksķi piespiež konkrētu punktu un apļveida kustībā masē punktu. Punktu masē apļveida kustībā 7 reizes vienā virzienā un 7 reizes otrā virzienā. Kopā aptuveni 21 – 25 reizes.
- Punktu masāža ar īkšķi uzspiežot uz konkrētu punktu. Jāņem vērā ir tas, ka punktu spiež precīzi punta vidū. Lai ārstējamo punktu nepazaudēt, vai arī precīzi piespiest punktu vidusdaļā, punktu var iezīmēt ar jodu. Ja spiešanas laikā parādās sāpes, spiediens ar kuru tiek spiests uz konkrēto punktu ir jāsamazina. Spiešana ir jāveic līdz brīdim, kad punktā pilnībā pāriet sāpju sajūta.
- Glāstīšana – glāstīšanu veic ar īkšķi. Glāstīšanu veic aptuveni 2 cm rādīusā no punkta centra. Šis ir pēdējais punktu masāžas solis.
Galvenie punkti Saaukstēšanās un Iesnu gadījumos
Ying Xiang – Atbild par smaržām un ieelpošanu. Šis punkts ir daļa no resnās zarnas meridiāna. Punkti atrodas abās deguna pusēs pie nāsīm. Šī punkta stimulēšana palīdz dažādu deguna un deguna dobuma saistītu slimību ārstēšanā: aizlikts deguns, alerģijas, polipi, deguna asiņošana.
Yin Tang – Punkts atrodas starp uzacīm. Šī punkta stimulēšana palīdz tādos gadījumos kā: galvassāpes, paaugstināts acu spiediens, bezmiegs, reiboņi, krampji, paaugstināta temperatūra, saaukstēšanās.
Zan Zhu – uzacu sākums, uz uzacīm. Šis punkts tiek pieskaitīts urīnpūšļa meridiānam. Šī punkta stimulēšana palīdz tādos gadījumos kā: tuvredzība, galvassāpes, konjuktivīts, galvas reiboņi, halucinācijas, murgi.
Galvenie punkti Galvassāpju un Zobu sāpju gadījumos
Feng Chi – Šis punkts atrodas galvaskausa aizmugures lejasdaļā, nelielos sataustāmos iedobumos. Masējot šo punktu var izārstēt tādas slimības kā: plaušu karsoni, saaukstēšanos, miegainību, bezspēku, gripu, troksni ausīs. Punkts uzlabo sirds un asinsrites darbību, paaugstina kopējo organisma tonusu, noņem galvassāpes un ārstē bezmiegu
Taiyang – Punts atrodas nedaudz zemāk par uzacīm nelielā iedobumā deniņu daļā. Punkts atbild par : galvassāpes, migrēnas, neiroloģija, acu slimības, gripa, saaukstēšanās un acu slimības.
He-gu – Resnās zarnas meridiāna daļa. Šis punkts ir viens no svarīgākajiem akupresūras punktiem cilvēka organismā. Šis punkts atbild par kopējo organisma tonusu un organisma imunitāti. Šī punkta stimulēšana lieliski palīdz gripas un vīrusu saslimšanas gadījumos, kā arī citu slimību ārstēšanā. Šī punkta masēšana ļoti labi palīdz zobu sāpju mazināšanā.