Ceļmallapas ārstnieciskās īpašības

Ceļmallapas ārstnieciskās īpašības!

Ceļmallapa – brīnumlīdzeklis ar kura ārstnieciskajām īpašībām iepazināmies jau agrā bērnībā. Noberztas rokas un sasisti ceļi, tā savu bērnību atceramies mēs. Atceramies arī to, ka labākais līdzeklis pret šādām ‘’asfalta’’ kaitēm bija parasta, neuzkrītoša, ceļa malās augoša zaļa lapiņa.

Ceļmallapa – latīniskais nosaukums ‘’Plantago major L’’, saukta arī par Lielo ceļteku.

Ceļmallapa  pieder pie viengadīgo un daudzgadīgo augu ģints. Ceļmallapa aug mērenās un subtropu zonās (dažreiz tropos). Ir zināmas apmēram 250 šī auga sugas. To var atrast gan ceļu malās, gan  tuksnešos vai stepēs, gan pļavās un smiltīs. Lapas rozetē, vienkāršas, veselas, olveida vai plati eliptiskas, ar lokveida dzīslojumu un gludu malu, līdz 12 cm garas. Lapas var ievākt visu vasaru, bet labāk to darīt pirms ziedēšanas.

Augs kā ārstniecisks līdzeklis zināms jau ļoti sen. Jau XII gs. pirms mūsu ēras augu ievāca Ķīnā. Bija speciāli cilvēki, kuri veica šo darbu. Senie grieķi un romieši izmantoja sēklas dizentērijas ārstēšanai. Avicenna ir aprakstījis, ka lapas aptur asiņošanu, dziedē brūces un čūlas, sula nomierina sāpes ausīs, bet mutes skalošana mazina zobu sāpes.

Lapas satur ap 10% glikozīdus, flavonoīdus, rūgtvielas un miecvielas, fotoncīdus, citron un askorbīnskābes, K un A vitamīnu, karotīnu, saponīnus, kāliju, aminoskābes, organiskās skābes, ēterisko eļļu u.c.  Sēklas satur eļļu (līdz 22%) un gļotvielas (44%).

Pašlaik Ceļmallapa un tās ārstnieciskās īpašības tiek plaši izmantotas daudzās ASV, Āzijas valstīs un Eiropā.

Ceļmallapas ārstnieciskās īpašības

Ceļmallapa – universālais ārstnieciskais līdzeklis pret visām kaitēm. Tas lieliski mazina iekaisumu, kalpo kā antiseptisks līdzeklis, dziedē un aizvelk brūces, pozitīvi ietekmē kuņģa sekrēcijas funkciju, mazina sāpes, attīra asinis, kā arī darbojas kā lielisks atkrēpošanās līdzeklis. Ar ceļmallapu lapu ekstrakta palīdzību jūs varat atbrīvoties ne tikai no parastā klepus vai elpceļu slimībām, bet arī no tādām nopietnām kaitēm kā plaušu tuberkulozes, pleirīta, augšējo elpošanas ceļu katarāla, bronhiālās astmas un garā klepus.

Īpašu fitoķīmisko pētījumu rezultātā tika noskaidrots, ka ceļmallapu lapās ir komponenti, kas ietekmē holesterīna metabolismu un kalpo kā dabisks līdzeklis pret čūlu veidošanos. Lapu ekstrakti uz ūdens vai spirta bāzes ir neaizstājami ārstieciski līdzekļi smagu čūlu slimību gadījumos. Ceļmallapa ir fantastisks līdzeklis, kas palīdzēs atbrīvoties no tādām kuņģa slimībām kā gastrīta, enterīta, enterokolīta, kā arī kuņģa un zarnu čūlām. Ar ceļmallapu veiksmīgi ārstē arī tādas saslimšanas kā: urīnpūšļa iekaisuma slimības, hemoroīdus, malāriju, daudzas ādas slimības – izsitumus, pūtītes. Ceļmallapu sula palīdz ātrāk sadziedēt ilgi nedzīstošas brūces, kā arī tikt vaļā no strutām.

Ceļmallapu ārstnieciskās īpašības
Ceļmallapu ārstnieciskās īpašības

Ceļmallapas pielietojums

Ceļmallapa ietilpst dabisko ekstraktu un ēterisko eļļu sastāvos, kas, savukārt, ir tradicionālās un zinātniskās medicīnas apvienojums. Šāds auga pielietojums nodrošina maksimālu efektu cīņā ar bronhītu, ādas bojājumiem, kā arī lieliski palīdz caurejas un dizentērijas ārstēšanā.

Šim brīnum augam piemīt arī nomierinošs efekts. Augu drīkst lietot neirožu, hiperaktivitātes un nervu slimību gadījumos.

Auga uzlējumus un sīrupus lieto bronhiālo slimību profilaksei un ārstēšanai. Ceļmallapu sīrups veicina atklepošanos un ārstē sauso klepu.

Pētījumi liecina, ka augs palīdz ārstēt arī neauglību.

Ceļtekas uzlējumi palīdz ārstēt mutes dobuma iekausumu, kā arī ārstē smaganu asiņošanu.

Svaigu zāli sasmalcinātā veidā uzklāj uz ķermeņa vietām, kur ir sasitums, brūce vai griezums.

Auga uzlējumi ārstē hroniskas čūlas, mazina sāpes no apdegumiem.

Alternatīvās terapijas piekritēji apgalvo, ka ar šī dziedinošā auga palīdzību ir iespējams novērst tahikardiju un liela daudzuma urīna veidošanos (poliuriju).

Ceļtekas lietošana palīdz normalizēt potenci vīriešiem, mazināt galvassāpes, nomierināt zobu sāpes.

Krievijā dziednieki ceļmallapu jau ilgu laiku izmanto ļaundabīgu plaušu un kuņģa audzēju ārstēšanā. Lai varētu uzsākt ārstēšanu ir nepieciešams: Mazgātas un smalki sasmalcinātas ceļmallapas lapas. Tās vienādā proporcijā sajauc ar cukura pūderi un ļauj divas nedēļas ievilkties. Sajaukumu lietot: viena tējkarote – 3 līdz 4 reizes dienā, 20 minūtes pirms ēšanas.

2 ceļteku lapas sasmalcina un aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, nostādina 1-2 stundas. Ar šo uzlējumu skalo svaigas un strutojošas brūces, pieliek kā kompresi pie sasitumiem un locītavu sastiepumiem.

Sēkļu gļotvielu izvilkumu lieto pie plašiem apdegumiem. Izvilkumu iegūst 1 ēdamk. sēklas aplejot ar ½ litru verdoša ūdens. Nostādina 20 min palaikam saskalojot. Lieto ārīgi un iekšķīgi pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā. Apsēju maina 4-5 reizes dienā.

Pie hroniskiem aizcietējumiem, ko pavada gludās muskulatūras spazmas tukšā dūšā lieto 1 ēdamk. sēklas uzdzerot lielu ūdens daudzumu. Iedarbības efekts parādās pēc 8-10 stundām.

Lapu uzlējums. 50-60g lapas, 1 l ūdens. Lieto pie kuņģa – zarnu trakta katarām. 1 glāzi izdzer no rīta pirms ēšanas, bet pārējo daudzumu dienas laikā 4 reizēs. Katru reizi stundu pēc ēšanas.

Pie kuņģa – zarnu trakta katarām, īpaši ko pavada paaugstināts skābes līmenis iesaka lapas izmantot maisījumā ar citiem augiem – 40 g ceļteku lapas, 40 g asinszāle, 40 g purva zaķpēdiņa, 10 g kalmes saknes, 10 g piparmētras, 20 g maura sūrene, 15 g pelašķu ziedi, 40 g ķimeņu sēklas. Šo augu masu aplej ar 1 litru verdoša ūdens. Nostādina visu nakti. 1 glāzi izdzer no rīta pirms ēšanas, bet pārējo daudzumu dienas laikā 4 reizēs. Katru reizi stundu pēc ēšanas.

Pie urīnpūšļa saslimšanām izmanto maisījumu no 40 g ceļteku lapas, 40 g milteņu lapas, 30 g tūjas dzinumi, 30g salmeņu ziedi, 30 g bērzu pumpuri, 30 g maura sūrene. Šo augu masu aplej ar 1 litru verdoša ūdens. Nostādina visu nakti, no rīta vāra 10 min. 1 glāzi izdzer no rīta pirms ēšanas, bet pārējo daudzumu dienas laikā 4 reizēs. Katru reizi stundu pēc ēšanas.

Receptes ņemtas no : https://www.fitoterapija.lv/plant/celmallapa/

Ceļmallapu sīrups

Ziema ir saaukstēšanās un vīrusu slimību laiks. Ceļmallapa ir neticami veselīgs augs, no kura Jūs varat pagatavot fantastisku, ārstniecisku sīrupu, kurš būs daudzas  reizes efektīvāks, par sintētiskajiem – aptiekās pirktajiem sīrupiem.

Recepte Nr. 1: sasmalcinātā veidā  auga lapas tiek slāņotas, pārkaisot tās ar cukuru. Stikla burka vai cits trauks tiek stingri noslēgts un klabāts vēsā vietā. Sīrups būs gatavs lietošanai 2 mēnešu laikā. Lietot drīkst gan bērni, gan pieaugušie.

Recepte Nr. 2  2-3 ēdamkarotes ar ceļmallapām jāsajauc proporcijā 1: 1 ar medu vai cukuru un jātur uz siltas plīts. Pēc atdzesēšanas jūs  varat lietot 1 tējkaroti produkta 4 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas tādu slimību kā čūlu un kuņģa-zarnu trakta slimību gadījumos.

Ieskaties arī mūsu preču katalogā un atrodi antrodi fantasiskas dāvanas sev vai kādam sev tuvam cilvēkam svētkos 🙂 !