Populārākās Līgo un Jāņu dienas tradīcijas!

Populārākās Līgo un Jāņu dienas tradīcijas!

Jāņus var uzskatīt par vislatviskākajiem svētkiem, kurus mūsu valstī oficiāli svin 23.jūnijā (Līgo diena jeb Jāņu vakars) un 24.jūnijā (Jāņu diena). Mūsdienās paralēli Jāņu nosaukumam tiek lietoti arī tādi nosaukumi kā Līgo svētki, Jāņu diena, Zāļu diena, Zāļu vakars. Jāņi ir vienīgie plaši svinamie svētki, kuru rituālajā izpildījumā vēl joprojām saglabājušās ļoti senas mūsu senču tradīcijas. Svētku pamatā bija pagāniskas tradīcijas, saistītas ar zemkopību, zemes auglības, saules un falla kultu. Jāņu gaismā pabijušie cilvēki, tāpat kā apspīdētie lauki un tīrumi, iegūst spēku un auglību.

Populārākās Līgo un Jāņu dienas tradīcijas!

1. Jāņu zāļu lasīšana

Līgo vakarā plūktām zālēm piemīt dziednieciskas un pat maģiskas īpašības. Informāciju par populārākajām Jāņuzālēm atradīsiet šeit

2. Vainagu pīšana.

Zāles, kas sapītas aplī, ir dabas svētības, skaistuma, spēka un mūžības simbols. Burvība ir tad, kad vainagu pin tu pati, nevis pērc citu darinājumus. Ir sens ticējums, kā jāvāc Jāņuzāles vainagam: pļavā, kur aug visas Jāņuzāles, sper deviņus soļus, tad plūc to, kas priekšā, un pin vainagā. Meitas un sievas nopin vainagus arī puišiem un vīriem. Vainagi jānopin arī sunīšiem un kaķīšiem.

3. Zīlēšana ar vainagu


–    Ja nopin vainagu no trejdeviņām zālēm, tad sapņos redzēs savu nākamo vīru.
–    Jāņos vainagus svieda upē, ja tas trīs reizes apgriezās, tad apprecējās.
–  Neprecētajām jāmet vainags ozolā – cik reižu kritīs, tik gadi līdz kāzām jāgaida. Bet labāk vairāk par trim reizēm nemēģināt un atlikt mešanu uz nākamā gada svētkiem.
–   Arī laižot divus vainagus pa straumi, nosaka, vai šogad būs precības vai ne: ja vainagi saskaras, tad meita izies par sievu.

4. Apdziedāšana (aplīgošana)

Jāņu naktī ļaudis aplīgo cits citu. Bieži aplīgošanās izvēršas par dziesmu kaŗu, kur divi līgotāju pulki sacenšas atjautībā un dziesmu zināšanā. Aplīgošanās dziedātāju pulka priekšgalā ir viena dziedātāja – teicēja, kas zin daudz dziesmu vai prot tās uz vietas sacerēt. Bieži dziesmu teicēja ir kāda vecāka māmiņa.

5. Jāņuguns iedegšana

Līgo naktī saulei rietot, jāiededzina ugunskurs, kam jādeg līdz pat rītausmai. Veidojot ugunskuru, vēlams izmantot veco malku. Jāņu gaismā pabijušie cilvēki, tāpat kā apspīdētie lauki un tīrumi, iegūst spēku un auglību. Lai „saule grieztu zelta riņķi Jāņa tēva pagalmā”, tad Saules simbolu – degošu uguns rituli laida no kalna lejā upē vai ezerā. Jauka ir arī pāri ugunskuram lēkšanas tradīcija. Tas jādara, lai attīrītos no visa liekā. Jaunieši lec, sadevušies rokās, lai burvju spēks to vienotu kopā.

6. Siera un alus gatavošana un baudīšana

Tradicionāli Līgo svētku galds tiek pušķots ar Jāņu zālēm. Jāņu dienas mielasta pamatā ir piena produkti, maize, cūkgaļa un miežu alus. Jāņu siers apļa formā simbolizē sauli un pasauli tās veselumā. Laužot pa gabalam no siera, katrs paņem sev daļu saules spēka. Līgo svētku tradīcija ir arī alus gatavošana un dzeršana. Alus simbolizē saimnieka darba sparu, apstrādājot laukus, iesējot labību, novācot ražu. Tas ir arī lauku ražības rādītājs. Līgošanu katrā mājā mēdz iesākt, kad vakariņas paēstas. Līgot turpina visu cauru nakti līdz saules lēktam vai nu pie Jāņu uguns, vai arī līgotāji iet no mājas uz māju. Jāņa bērni katrās mājās ir gaidīti viesi, jo viņu ierašanās simbolizē saticību un pārticību. Vārds „līgo” līvu valodā nozīmē „lai top”.

7. Mazgājies rīta rasā!

Lai iegūtu skaistumu, Jāņu rītā ir jāmazgājas rasā.  Daudzviet ticēja, ka rīta rasai ir dziedinošs spēks, tāpēc tajā mazgājās. Rasu saslaucīja ar dvieli un izgrieza slaucenē, ievāca dziedniecībai visam gadam un deva govīm, lai būtu daudz piena. Ļaudis paši brida pa rasu, ticot, ka tad būs nauda pastalās. Sievietes gāja vārtīties rasā, lai iemantotu skaistumu.

8. Jāņu nakti nedrīkst nogulēt! 

Paliekot nomodā visu nakti, iegūsi labu veselību un modrību nākamam gadam. Puiši un meitas par negulēšanu var sagaidīt labu dzīves draugu un laimi mīlestībā. Visizplatītākais ticējums – ja guļ, Jāņu nakti, tad guļ visu gadu.

Materiāli ņemti no :

https://espati.lv/ligo-dienas-pantini-kas-jazina-un-tradicijas-kas-jaizmegina/

https://spoki.lv/ligo/Ligo-svetku-vesture/377955

https://www.tvnet.lv/5186815/lai-noteiktu-kad-jasvin-vasaras-saulgriezi-javero-saules-gaita-debesis