ķiploku ārstnieciskās īpašības

Ķiploku ārstnieciskās īpašības

Visiem cilvēkiem ir zināmas ķiploku ārstnieciskās īpašības ziemā – saaukstēšanās un vīrusu epidemiju laikā. Bet, diemžēl, ne visi zina, ka ķiploki ir arī lieliskas zāles pret citām nopietnām slimībām. Šodien Jūs uzzināsiet 10 interesantus pielietojumus šīm neparastajām garšvielām, proti, kā ar ķiplokiem ārstēt dažādas slimības, piemēram: astmu, acu slimības, hipertensiju, ausu sāpes un citas.

Ķiploki pieder pie sīpolu ģints. Ēdienu gatavošanā šos dārzeņus aktīvi izmanto visā pasaulē. Tiem ir asa smarža un asa, pikanta garša, tāpēc tos kā garšvielas pievieno dažāda veida ēdieniem. Jau kopš seniem laikiem cilvēki zināja, ka ķiploks nav tikai vien garšviela ēdiena pagatavošanai. Tautas medicīnā šo brīnumaino dārzeni izmanto jau tūkstošiem gadu.

Ķiploku ārstnieciskās īpašības

Garšvielas specifiskā garša un smarža ir saistīta ar sēra savienojuma klātbūtni tās sastāvā. Šo smaržu, kas daudziem cilvēkiem šķiet nepatīkama, izraisa alicīns. To izdala ķiplokos esošais enzīms, ko dēvē par alināzi. Alicīns nosaka smaržu un ķiplokiem raksturīgo garšu. Tā ir daļa no auga dabiskās aizsardzības, kas to pasargā no kaitīgiem parazītiem, sēnītēm un insektiem. Alicīns sašķeļas pats, radot sēru saturošus savienojumus, kas rada ķiploka tipisko smaržu. Alicīns ir ķīmiska viela ar daudzām noderīgām īpašībām. Tas palīdz cīņā pret sirds un asinsvadu, elpošanas un imūnsistēmas, kuņģa-zarnu trakta un citu cilvēka orgānu sistēmu problēmām. Šis neparastais dārzenis satur arī citas farmakoloģiski aktīvās vielas, mikro un makro elementus, vitamīnus, antioksidantus.

ķiploku ārsnieciskās īpašības

10 fakti, kāpēc ķiploki ir veselīgi

1. Ķiploks uzlabo gremošanas trakta darbību

Kuņģa-zarnu trakta ārstēšana ar ķiplokiem nav jaunums. Ieteicams katru dienu ēst ķiplokus ierobežotā daudzumā, lai uzlabotu kuņģa-zarnu trakta darbību un novērstu gremošanas problēmas. Vielas, kuras atrodas  dārzeņa sastāvā nomierina zarnu darbību, novērš vēdera uzpūšanos, mazina gļotādas kairinājumu un stabilizē gremošanas procesu.

2. Ķiploks pret diabētu

Cukura diabēts ir bīstama slimība, kuru grūti ārstēt. Slimība izjauc visa organisma darbību, pasliktinās nieru, sirds un asinsvadu kā arī nervu sistēmas orgānu stāvoklis.

Kādēļ ir jāēd ķiploki diabēta gadījumā? Ķiploks ir lielisks organisma  profilakses līdzeklis, kas var uzlabot organisma kopējo darbību. Jo īpaši profilaktisks ir ķiploku eļļas ekstrakts, kas tiek pārdots aptiekās, vai tiek sagatavots mājas apstākļos.

3. Ķiploku īpašības samazina holesterīna līmeni

Viela alicīns novērš lipoproteīnu oksidāciju. Šāda oksidēšana var izraisīt aterosklerozi, tāpēc ķiploki ir labākā profilakse šādas slimības novēršanā. Ķiploki ir īpaši ieteicami cilvēkiem, ar augstu holesterīna līmeni asinīs.

Interesanti, ka alicīns ķiplokos pats par sevi nav atrodams. Viela veidojas ķiploku šūnu mehāniskās iznīcināšanas laikā. Tāpēc daudzas tautas receptes iesaka ķiploku sasmalcināt un paturēt dažas minūtes, lai tas maksimāli iegūtu savas ārstnieciskās īpašības.

4. Ķiploki hipertensijas ārstēšanai

Ir daudz dažādu faktoru, kāpēc tieši ķiploki ir labvēlīgi asinīm un sirdij. Viena no tā galvenajām īpašibām ir spēja paplašināt asinsvadus. Šī īpašība hipertensijas gadījumā darbojas kā ātrā palīdzība spiediena regulēšanai.  Zinātnieki pierādīja arī to, ka šis brīnišķīgais dārzenis dabojas kā lieliskas zāles pret trombu veidošanos, kas savukārt palīdz novērst sirdslēkmes un insultus.

5. Ķiploka ārsnieciskās īpašības acu problēmu ārstēšanai

Ķiplokos ir daudz C vitamīna, turklāt ķiploki ir bagāti arī ar selēnu un kvercetīnu. Šos dārzeņus var izmantot, lai cīnītos ar dažādām acu infekcijām, kā arī mazināt pietūkumu ap acīm.

6. Ķiploku ārstnieciskās īpašības pret ausu sāpēm

Ķiploku priekšrocības ir vienkārši neaizstājamas ausu sāpju gadījumā. Šis dārzenis ir jau sen zināma dabiska antibiotika, kas veiksmīgi iznīcina sēnītes, baktērijas un vīrusus.

Ķiploku eļļas sagatavošanas metode

Vienādās proporcijās sajauc svaigi spiestu ķiploku sulu un olīveļļu. Eļļu uzglabā istabas temperatūrā, bet ne ilgāk kā 3 dienas. Eļļu uzpilināt uz vates un lietot auss iekaisuma gadījumā.

7. Ķiploki pret zarnu parazītiem

Ķiploki novērš dažādus zarnu traucējumus, piemēram, caureju, dizentēriju, palielinātu gāzu veidošanos utt. Tas pilnībā iznīcina patogēno zarnu mikrofloru, novēršot iekaisumu un kairinājumu. Spalīšiem nelabvēlīgu vidi rada ķiploki, ko ēd svaigus, kā arī vienu daiviņu… ievietojot anālajā atverē. Agrāk mazuļiem tur uz nakti ievietoja vates pikucīti, lai spalīšu mātītes netiek sadēt oliņas.

8. Ķiploki saaukstēšanās ārstēšanai

Ikviens zina to, ka saaukstēšanās gadījumā ir jālieto ķiploki, bet tikai daži cilvēki precīzi zina kāpēc un kādā daudzumā tos vajag lietot.

Pirmo saaukstēšanās simptomu gadījuma tikai divas ķiploku daiviņas izveidos nepārvaramu barjeru vīrusam un saaukstēšanās infekcijai.. Ķiploki ir vislabākā profilakse vīrusu infekciju epidēmiju laikā. Vitamīni un minerālvielas dārzeņu sastāvā ievērojami nostiprina imūnsistēmu un visu organismu.

9. Ķiploki pret pumpām

Pūtītes un pinnes ir visbiežāk sastopamā ādas problēma. Ķiploku, medus, kurkuma un krējuma maisījums var novērst pūtīšu veidošanos, kā arī izlīdzināt rētas, kuras palikušas pēc pūtīšu ārstēšanas.

10. Ķiploki pret vēzi

Ķiploku ārstnieciskās īpašības tiek atzīmētas arī onkoloģijā un vēža ārstēšanā. Regulāra ķiploku lietošana uzturā samazina kuņģa un zarnu trakta vēža attīstības risku, kā arī samazina kancerogēno vielu koncentrāciju organismā.

Ieskaties arī mūsu preču katalogā un atrodi antrodi fantasiskas dāvanas sev vai kādam sev tuvam cilvēkam svētkos 🙂 !